Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

Rūšies paplitimo žemėlapis

Brandto pelėausis (lot. Myotis brandtii, angl. Brandt's bat, vok. Große Bartfledermaus) - šikšnosparnių rūšis, priklausanti lygianosių (lot. Vespertilionidae) šikšnosparnių šeimai. Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Video | Brandto pelėausis ropinėja ranka ir valgo kirmėles

Brandto pelėausis paplitęs nuo pietines Škotijos iki Šiaurės Korėjos ir Japonijos. Europos Šiaurėje randama iki 65° š. p., pietuose - iki Pietryčių Prancūzijos, Vidurio Italijos ir pietines Bulgarijos.

Lietuvoje rūšis paplitusi tik tam tikrose vietose, dažniau aptinkama centrinėse ir pietrytinėse teritorijose.

Brandto pelėausis | Myotis brandtii

Photo by Manuel Ruedi / CC BY

Brandto pelėausis yra mažas šikšnosparnis. Labai pa našus į ūsuotąjį pelėausį. Šių rūšių žvėrelius nelengva atskirti - jeigu jų arealai sutampa, jie neretai minimi kartu. Vasara galima aptikti tik ultragarso detektoriais. Kitų šalių patirtis rodo, kad žvėrelis gyvena miškingose vietovėse, laikosi arčiau vandens telkinių, slepiasi pastatuose. Medžioti skrenda anksti, kartais dar visai nesutemus. Skrydis greitas, manevringas, dažnai skraido neaukštai virš vandens telkinių, medžių, parkų alėjose.

Brandto pelėausis | Myotis brandtii

Photo by Rauno Kalda / CC BY-SA

Vesti jauniklių patelės buriasi į kolonijas. Veda po vieną jauniklį. Žiemoja požemiuose, rūsiuose. Dažniau renkasi drėgnas, šiltesnes patalpas. Žiemovietėje mėgsta įsikurti atvirose vietose. Neretai žiemoja kartu su Natererio ir vandeniniais peleausiais. Į žiemovietes pradeda rinktis jau rugsėjo pradžioje ir jose išbūna iki gegužes mėnesio.

Brandto pelėausiai šiltuoju metų laiku retai aptinkami šikšnosparniai. Pastebėti Šiaulių, Radviliškio, Telšių, Mažeikių, Plungės, Biržų, Kauno, Kėdainių ir Trakų rajonuose. Pagrindines žiemovietės yra Kaune. Čia apsistoja per 100 šių pelėausių. Žiemojančių žvėrelių aptikta Panemunėje, o pastaraisiais metais ir Vilniaus žiemovietėse.

Brandto pelėausis | Myotis brandtii

Photo by Gilles San Martin on Foter.com / CC BY-SA

Didžiausia grėsmė rūšiai yra žiemoviečių nykimas dėl pastatų atnaujinimo, plėšrūnų (kiaunių, kačių), trikdymas žiemovietėse. Reikėtų vengti trikdyti žiemovietėse, įrengti saugių vietų slėptis nuo plėšrūnų.

Brandto pelėausių paplitimo žemėlapis

Maloniai kviečiame prisidėti prie rūšių stebėjimo ir radaviečių fiksavimo. Svarbu: fotografija, vieta ir laikas, plačiau skiltyje apie projektą.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Gyvena

Palikuoniai


Kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta