Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

Brandto pelėausis (lot. Myotis brandtii, angl. Brandt's bat, vok. Große Bartfledermaus) - šikšnosparnių rūšis, priklausanti lygianosių (Vespertilionidae) šikšnosparnių šeimai. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Brandto pelėausis paplitęs nuo pietines Škotijos iki Šiaurės Korėjos ir Japonijos. Europos Šiaurėje randama iki 65° š. p., pietuose - iki Pietryčių Prancūzijos, Vidurio Italijos ir pietines Bulgarijos.

Lietuvoje rūšis paplitusi tik tam tikrose vietose, dažniau aptinkama centrinėse ir pietrytinėse teritorijose.

Brandto pelėausis | Myotis brandtii

Brandto pelėausis yra mažas šikšnosparnis. Labai pa našus į ūsuotąjį pelėausį. Šių rūšių žvėrelius nelengva atskirti - jeigu jų arealai sutampa, jie neretai minimi kartu. Vasara galima aptikti tik ultragarso detektoriais. Kitų šalių patirtis rodo, kad žvėrelis gyvena miškingose vietovėse, laikosi arčiau vandens telkinių, slepiasi pastatuose. Medžioti skrenda anksti, kartais dar visai nesutemus. Skrydis greitas, manevringas, dažnai skraido neaukštai virš vandens telkinių, medžių, parkų alėjose.

Vesti jauniklių patelės buriasi į kolonijas. Veda po vieną jauniklį. Žiemoja požemiuose, rūsiuose. Dažniau renkasi drėgnas, šiltesnes patalpas. Žiemovietėje mėgsta įsikurti atvirose vietose. Neretai žiemoja kartu su Natererio ir vandeniniais peleausiais. Į žiemovietes pradeda rinktis jau rugsėjo pradžioje ir jose išbūna iki gegužes mėnesio.

Brandto pelėausis | Myotis brandtii

Brandto pelėausiai šiltuoju metų laiku retai aptinkami šikšnosparniai. Pastebėti Šiaulių, Radviliškio, Telšių, Mažeikių, Plungės, Biržų, Kauno, Kėdainių ir Trakų rajonuose. Pagrindines žiemovietės yra Kaune. Čia apsistoja per 100 šių pelėausių. Žiemojančių žvėrelių aptikta Panemunėje, o pastaraisiais metais ir Vilniaus žiemovietėse.

Didžiausia grėsmė rūšiai yra žiemoviečių nykimas dėl pastatų atnaujinimo, plėšrūnų (kiaunių, kačių), trikdymas žiemovietėse. Reikėtų vengti trikdyti žiemovietėse, įrengti saugių vietų slėptis nuo plėšrūnų.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau