Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

Miškinė miegapelė (lot. Dryomys nitedula, angl. Forest Dormouse, vok. Baumschläfer) - miegapelinių (Gliridae) šeimos graužikas. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Kūnas 86 - 120 mm ilgio, pilkšvai rudas, apačia šviesi. Uodegos viršutinė pusė pilkesnė ir tamsesnė už nugarą, apatinė balkšva.

Miškinė miegapelė paplitusi didelėje Europos dalyje, Azijoje jos arealas suskaidytas į daugelį atskirų dalių. Lietuvoje šiuo metu žinomos 2 populiacijos: Šakių miškų urėdijos Šilagirio girininkijoje ir Kaišiadorių miškų urėdijos Budos girininkijoje. 1934 m. miškinė miegapelė buvo sugauta Jonavos apylinkėse, bet tiksli vieta nežinoma.

Miškinė miegapelė | Dryomys nitedula

Miškinės miegapelės gyvena miškuose, gerai laipioja medžiais. Šilagirio girininkijoje pirmenybę teikia eglynams arba mišriems medynams su tankiomis eglėmis antrajame arde. Patinka ir jauni tankus sodinti eglynai. Suaugę individai sėslus, turi 1 - 2 ha dydžio individualias teritorijas.

Aktyvios sutemus ir naktį. Pavasarį daugiau minta gyvulinės kilmės maistu (vabzdžiais, paukščiais ir jų kiaušiniais, vasarą ir rudenį - miško uogomis, ąžuolo gilėmis. Jauniklius (dažniausiai 3 -  4) veda birželio mėnesį. Rugpjūčio pabaigoje - rugsėjo pradžioje užmiega žiemos įmygiu, kuris tęsiasi iki balandžio pabaigos.

Miškinė miegapelė | Dryomys nitedula

Šilagirio girininkijoje suaugusių miškinių miegapelių tankumas netgi tinkamoje buveinėje - mišriame eglyne - yra labai mažas - 3 - 6 individai 10 ha plote. Šios buveinės visame Kazlų Rūdos miškų masyve užima palyginti nedidelius plotus, todėl populiacija negali buti gausi. Miškinių miegapelių populiacija Budos girininkijoje visiškai netirta.

Didžiausia grėsmė rūšiai kelia pagrindiniai miško kirtimai miegapelių gyvenamuose medynuose. Siūloma išlaikyti esamą medynų su eglėmis plotą. Tinkamose buveinėse reikėtų iškelti inkilų. Kad uoksiniai paukščiai (uldukai, meletos, geniai) išvengtų konkurencijos su miškinėmis miegapelėmis, inkilus reikia kabinti tankiose eglėse.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Miegapeliniai (Gliridae)

Būrys: Graužikai (Rodentia)

Kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau